SAVE THE DATE
53rd Annual Arts & Crafts Festival

July 29 & 30, 2017

ArtsCrafts_liberty


Each July over 150 artists and crafters convene on the Town Green for the highly anticipated Arts & Crafts Festival. The Festival attracts over 10,000 visitors who enjoy looking for that special piece of art. Categories include stained glass, quilts, pottery, sculpture, jewelry, photography, leather, painting, acrylic, wood carving and more.
Presenting sponsor: Liberty Bank. Gold Sponsor: Fitzgerald Painting. Silver Sponsor: Middlesex Hospital.

2017 Arts & Crafts Application

2016 Festival Highlights

 

2016 ART EXHIBITORS    
ACRYLICS
   
Ruth Cargill Bethlehem CT
Pam Carlson Essex CT
Sandi Garris State College     PA
Cheryl Normandie 
First Place - Acrylics                
Brooklyn CT
GRAPHICS    
Bill Dougal Lebanon CT
John Pattenden
Best in Show - ART
Mystic CT
MIXED MEDIA    
Som Clark West Granby         CT
Mary Anne Delorenzo Westbrook CT
Don Hart Ledyard CT
Robert Holland Woodstock CT
Horacio Lertora Westport CT
Melanie Moore
First Place - Mixed Media
Malden-on-Hudson NY
Kate & Bill Murphy Stratford CT
Karen Parker Lincoln RI
Kathleen Scranton Coventry CT
OILS    
Kenneth Aunchman Buford GA
Robert Blazek Litchfield CT
Bob Ferraro North Branford CT
Tom Galanski Weston CT
Frances Henderson Sharon MA
Elaine Juska Joseph Lisbon CT
Carlos Rios
First Place - Oils
Milford CT
Jihong Shi N. Babylon NY
Iva Vranova Pen Argyl PA
PASTELS    
Tana Cheng Coram NY
PHOTOGRAPHY    
David Del Biondo Old Lyme CT
Peter Guerard West Hartford CT
David Micelotta Farmingville NY
Jill Mulry Seminole FL
Evan Reinheimer
First Place -  Photography
West Islip NY
Larry Reitz Salem CT
Januelle Rzapa Lisbon NH
Tom Sayers Tolland CT
David Stern Brookline MA
Patrick Zephyr Pelham MA
SCULPTURE    
Linda Hayden
Enfield CT
WATERCOLORS    
Chieh-nie Cherng
First Place - Watercolors
Hillsborough NJ
Cathy Johansen Westerly RI
Anita Price Mystic CT
Dianna Tyler Amston CT
2016
CRAFT EXHIBITORS
   
POTTERY    
Susan Brum
Walpole MA

Michael Chatterley
First Place - Pottery

N. Kingston RI
Robert Fishman N. Scituate RI
Nancy Johnson-Mercado Norwich CT
Mark Kuzio Belfast ME
Ria Lira Levine Berlin CT
Saralyn Lindsey Mystic CT
Cindy Pinyard W. Peterborough NH
Heather Rousseau Haverhill MA
Terry Simijis Cranston RI
FIBER    
Najda Adman Centerport NY
Jennifer Cauffman Kennett Square PA
Annie Chittenden Westbrook CT
Lynn Fliegel Phoenicia NY
Pam Garrett Norwalk CT
Susan Gascoyne Higganum CT
Sharon Gatzke Lebanon CT
Michele Holt Old Saybrook CT
Paula Jacobi Old Saybrook  CT
Theresa Kinney Moosup CT
Linda Kos Northford CT
Mary Monteiro Dartmouth MA
Tracy Pearson Warren RI
Roberto Quintero
First Place - Fiber
Norfolk VA
Joseph Richards Amherst MA
Fatou Sall Capitol Heights MD
Deena Samberg Shefsky West Hartford CT
Paula & Steve Sears S. Yarmouth MA
Gail Tower Rego Park NY
GLASS    
Francis Barkyoumb Killingworth CT
Eileen Clark Guilford CT
Karen Daviau Lebanon CT
Pam Day Norwich CT
Amalia Flaisher Litchfield NH
Paula Garille Uxbridge MA
Peter Guilday Walpole MA
Syd Milliken Eastham MA
Ann Torrey
First Place - Glass
Worcester MA
EMBELLISHMENT    
Blake Carlton
Granby CT
Claudia Cormier Bolton CT
Lauren DeLoreto Old Lyme CT
Nancy Desjardins Bristol CT
Phyllis Elswick Wakefield RI
Patti Emanuel Waterford CT
Deborah Lindsley Narragansett RI
Laurie-Annya Linfoot
First Place - Embellishment
Stonington CT
Gwen Majercak Williamsburg MA
Martha McGann Windsor CT
Elizabeth Mehrtens Gansevoort NY
Nancy Rosso Bristol CT
CONSUMABLES    
Annie Birman
Cumberland RI
Stacie Bourne Whitehouse Sta. NJ
Cheryl DeLoreto Niantic CT
Sandra Eckelberry North Branford CT
Carol Gingrich Lords Valley PA
Susan Harrington Westbrook CT
Melissa Rioux Saco ME
Paul Scott Tuxedo Park NY
Jessica Wisniewski
First Place - Consumables
Chicopee MA
2016
CRAFT EXHIBITORS
   
JEWELRY    
Kimberly Arpaia New Haven CT
Susan Baker Mystic CT
Gail Barton Niantic CT
Kathryn Bell Hobe Sound FL
Joe Beramendi Mahwah NJ
Debra Bet Budd Lake NJ
Alison Cargill W. Hartford CT
Ryan Clark West Granby CT
Linda Davidson Columbia CT
Terri Davis Exeter NH
Gary & Diane Elias Woodbury CT
Melissa Fego New York NY
Sue Gallagher Marlborough CT
Kate Jones
First Place - Jewelry
Franklin MA
Daniel Kalisz Parsonsfield ME
Kathryn Kienle Oakdale CT
Katherine Lewis West Nyack NY
Gail Marceau Gales Ferry CT
Annika McKenna Hamilton MA
Lauren Mullaney West Hartford CT
Nurit Niskala Manchester NH
Linda Popper S. Windsor CT
Hillary Rezendes Berkley MA
Jill Scholsohn Kent CT
Peg Sheehan Old Saybrook CT
Willie Trejbal West Nyack NY
Wendy Waugaman Port Clyde ME
Barbara Weinreb Dix Hills NY
LEATHER    
Drew Archer/Giwa Amu Old Lyme CT
WOOD    
Julianna Cameron Colchester CT
Tony DeLorenzo
Best in Show - CRAFT
Westbrook CT
Judy Derench Niantic CT
Allan Desjardins Bristol CT
Forrest Doyle West Hartford CT
Michael Gadsby Pascoby RI
Frank Gross Hopkinton MA
Debi Hitter Castleton NY
Leslie Holland Woodstock CT
Frank Jakubiec Torrington CT
John Kegler N.Windham CT
Judy & Dan Liddle Port St. Lucie FL
Raymond Mederios Lebanon CT
Jeffrey Nelson New Windsor NY
John Rettenmeier Ashford CT
Tom Rimmer Burlington CT
Howard Wiley East Hampton CT
YOUTH ART    
Youth Services Art Old Saybrook CT